Úvod > Obec > Významné okamžiky v historii obce > Nález pražských grošů

Nález pražských grošů v obci Horka

Na jaře roku 1908 se soused Jan Prokop, vlastník usedlosti a hostince z č.p. 23 rozhodl rozšířit svoje hospodářské budovy o kamennou maštal a obnovit sad výsadbou nových stromů. Za tímto účelem počal kopat jámu pro základy a asi v metrové hloubce pod povrchem narazil v jílu na jednoduchý hliněný hrnec a v něm ke svému údivu objevil 104 mincí.

Po očištění a přečtení nápisu bylo zjištěno, že se jedná o pražské groše z doby krále Václava IV. Tyto nalezené groše byly platidlem v létech 1380 - 1469. Po této době měly již hodnotu pouze sběratelskou. Mince byly na místo zakopány zřejmě za doby bouří husitských válek, v létech po roce 1425. Mohlo se tak stát koncem roku 1433, kdy o vánocích bylo městečko Choceň dobyto kališníky Janem Koldou ze Žampachu, Janem Holcem z Nemošic, panem Hlaváčem Salavou z Lípy a Mikulášem Trčkou z Lípy. Zmocnili se Chocně po krátkém, ale krvavém boji, při kterém zahynulo sedmdesát obyvatel města.

V té době jistě okolní obyvatelé všechno cenné ukrývali a tak také usedlík onen - snad krčmář, neboť tam již bývala odedávna výsadní krčma a jen krčmář mohl míti takový obnos (104) hotových peněz pohromadě. Tajemství úkrytu pak zaniklo.

Nález tento posiluje domněnku, že naše obec stála již dlouho předtím, než tato měna kolovala. Že by snad tento hrnec s penězi zakopal náhodný pocestný na místě zcela pustém a neobydleném, není pravděpodobné.

Pražské groše jako platidlo zavedl český a polský král Václav II. v roce 1300. Vydal zcela nový horní a mincovní řád a veškerou ražbu platidel soustředil do Kutné Hory. Pražský groš vážil 4 gramy, měl průměr 28 mm a ve své době byl velmi vyhledávaným a uznávaným platidlem. V polovině 14. století si tesař v létě vydělal 20 grošů, nádeník 6 grošů týdně. Slepice stála 1 groš, kůň 240 grošů.

Pražský groš byl v oběhu a platidlem i během dalších staletí. Razil jej král Jan Lucemburský, Karel IV., Václav IV.

Za válek husitských ražba zanikla a byla obnovena v roce 1469 za krále Jiřího z Poděbrad. Pražský groš byl platidlem do roku 1547, kdy se stává platidlem “Thaler“ - Tolar.

Text: Pavel Voborník